Etkinlikler

Vergi İncelemelerinde Mükellef Hakları ve Yükümlülükleri Semineri

Kurul Başkanımız Sayın Hüseyin KARAKUM 07/04/2016 tarihinde İstanbul Ticaret Odasının (İTO) düzenlemiş olduğu “Vergi İncelemelerinde Mükellef Hakları ve Yükümlülükleri” konulu seminere konuşmacı olarak katılarak değerlendirmelerde bulunmuştur. Seminere ilişkin program aşağıda yer almaktadır.

Kurul Başkanımız, “Mevzuat anlamında çağdaş devletlerden bir eksiğimiz yok ama uygulamada problemlerimiz var. Uygulamayı da yönlendirmek ve mükellefi bilgilendirmek istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Mükellef haklarının gittikçe daha çok önem verilen bir alan haline geldiğine dikkat çeken Kurul Başkanımız, verginin; hem devlet, hem de mükellef için çok önemli olduğunu söyledi.

Kurul Başkanımız, mükellef haklarının neler olduğunu mükellefe anlatmaya ve güven duygusunun tam anlamıyla sağlanmasına çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi: “Mükellef hakları, mükellefin yanı sıra daha verimli bir vergileme için idarenin de ihtiyaç duyduğu haklardır. Vergi incelemesini mükellefle birlikte yürütmek ve onların beklentilerine cevap vermek çok önemli. Sıkıntıları ancak etkili bir iletişim ile çözmek mümkün olur.”

Kurul Başkanımız, Vergi Denetim Kurulunun her türlü desteği sunmaya hazır olduğunun altını çizerek, “Memnun değilseniz önerilerinize her zaman açığız. Mükellef hakları vergide en çok önemsediğimiz konu. Vergi Denetim Kurulu ile mükellef hak arasında ciddi bir ilişki mevcut.” açıklamasını yaptı.